Sorting
Source
Katalog zbiorów
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Publikacje naukowe
(3)
Status
available
(6)
only on-site
(1)
Branch
Czytelnia Gorlice
(1)
Wypożyczalnia Nowy Targ
(1)
Wypożyczalnia Limanowa
(3)
Wypożyczalnia Mszana Dolna
(2)
Author
Gawęda Łukasz
(1)
Jakubowska Urszula Teresa
(1)
Radkiewicz Piotr
(1)
Szarota Piotr (1966- )
(1)
Year
2020 - 2025
(2)
2010 - 2019
(1)
Time Period of Creation
2001-
(3)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Subject
COVID-19
(1)
Depresja psychiczna
(1)
Etnocentryzm
(1)
Internet
(1)
Interwencja kryzysowa (psychologia)
(1)
Komunikacja polityczna
(1)
Kryzys psychiczny
(1)
Mowa nienawiści
(1)
Nacjonalizm
(1)
Nienawiść
(1)
Patriotyzm
(1)
Postawy
(1)
Stres
(1)
System wartości
(1)
Wolność słowa
(1)
Wsparcie społeczne
(1)
Zaburzenia psychiczne
(1)
Zdrowie psychiczne
(1)
Subject: time
2001-
(2)
1901-2000
(1)
1989-2000
(1)
Subject: place
Europa
(1)
Polska
(1)
Genre/Form
Monografia
(1)
Opracowanie
(1)
Praca zbiorowa
(1)
Domain
Psychologia
(2)
Socjologia i społeczeństwo
(2)
Media i komunikacja społeczna
(1)
Medycyna i zdrowie
(1)
3 results Filter
Book
In basket
Kryzys psychiczny w nowoczesnym świecie / redakcja naukowa Łukasz Gawęda. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : PWN : Instytut Psychologii. Polska Akademia Nauk, 2021. - IX, [1], 266, [1] strona : ilustracja ; 21 cm.
(Społeczne Wyzwania Współczesności : seria imienia profesora Tadeusza Tomaszewskiego)
Ta książka jest próbą dyskusji wybranych aspektów problematyki zdrowia psychicznego w kontekście obserwowanych zmian zachodzących we współczesnym świecie. Autorzy wskazali, w jaki sposób takie procesy jak rozluźnienie więzi społecznych, wzrost poczucia osamotnienia, stopniowe zwiększanie się wpływu technologii na nasze codzienne funkcjonowanie, przyczyniają się do zmian w rozumieniu wybranych zaburzeń psychicznych oraz w jaki sposób mogą one zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju niektórych zaburzeń. W poszczególnych rozdziałach zostały omówione zagadnienia, które mogą stanowić dobre tło do szerszej dyskusji związków zmian zachodzących w świecie z zaburzeniami psychicznymi. W opinii wielu osób przyśpieszenie w zakresie zmian społecznych, kryzysy ekonomiczne czy też szeroko pojęta globalizacja, przyczyniają się do coraz częściej pojawiających się kryzysów psychicznych. Obserwacje takie są wspierane przez dane epidemiologiczne wskazujące na związek sytuacji ekonomicznej, migracji, kryzysów zbrojnych czy też zmian klimatycznych z zaburzeniami psychicznymi. W obrębie Europy wskazuje się, że słabsza edukacja, bezrobocie i niższy status materialny związane są z częstszym występowaniem zaburzeń psychicznych. Choć wiele wskazuje, że kryzysy psychiczne nie są prostą wypadkową działania jednego wybranego czynnika, dane te pokazują istotną rolę czynników środowiskowych i ich interakcję z czynnikami biologicznymi w rozwoju zaburzeń psychicznych. Mamy nadzieję, że lektura tej książki spotka się z zainteresowaniem profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, pacjentów chorujących na zaburzenia psychiczne oraz ich rodzin, jak również szerszego grona Czytelników.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Czytelnia Gorlice
Copies are only available in the library: sygn. Cz./159.9:616 (1 egz.)
Biblioteka nieczynna z powodu inwentaryzacji zbiorów
Wypożyczalnia Limanowa
There are copies available to loan: sygn. 33800 (1 egz.)
Book
In basket
Nienawiść w przestrzeni publicznej / redakcja naukowa Urszula Jakubowska, Piotr Szarota. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : PWN : Instytut Psychologii. Polska Akademia Nauk, 2020. - IX, [1], 163, [1] strona : ilustracje ; 21 cm.
(Społeczne Wyzwania Współczesności. Seria imienia Profesora Tadeusza Tomaszewskiego)
Od pewnego czasu w wielu państwach demokratycznych daje się zauważyć niezwykłe nasilenie zjawiska określanego jako „mowa nienawiści” albo „język nienawiści”. Nienawiść – podobnie jak miłość czy przyjaźń – towarzyszą Homo sapiens od początku swego istnienia – i to zarówno w relacjach międzyjednostkowych, jak i międzygrupowych. Ostatnio obserwujemy na świecie nasilenie się postaw nacjonalistycznych, faszyzujących i wykluczających. W Polsce wzajemne oskarżanie się dominuje w społecznych relacjach. Hejt ma się we współczesnej Polsce znakomicie.
Te negatywistyczne postawy doprowadziły do pojawienia się nowych słów w języku polskim. Angielski czasownik to hate (nienawidzić) wszedł do polszczyzny jako „hejt” i robi niezwykłą karierę. Pojawiają się słowa od niego pochodne: rzeczowniki: „hejter”, „hejterka”, przymiotnik „hejterski”, czasownik „hejtować”. Stają się często używanymi słowami w tekstach publicystycznych, a nawet naukowych. Opowieść o nienawiści snuć można na różne sposoby. W tym niewielkim tomie staraliśmy się zaprezentować nie tylko odmienne podejścia teoretyczne, ale i różne rozwiązania formalne – od tekstów typowo empirycznych, po rozważania natury filozoficznej.
Nie ulega wątpliwości, że nienawiść warto badać i analizować; trzeba też o niej pisać, bowiem jedynie w ten sposób możemy lepiej zrozumieć wszystkie jej uwarunkowania. W naszych czasach coraz trudniej być optymistą, ale nawet jeśli zbudowanie świata bez nienawiści nigdy nie będzie możliwe, możemy przynajmniej osłabić nieco wpływ, jaki ma ona na nasze życie i relacje z innymi. Z recenzji prof. dr hab. Ireneusza Krzemińskiego
This item is available in 3 branches. Expand the list to see details.
Wypożyczalnia Nowy Targ
There are copies available to loan: sygn. 48699 (1 egz.)
Wypożyczalnia Limanowa
There are copies available to loan: sygn. 33533 (1 egz.)
Wypożyczalnia Mszana Dolna
There are copies available to loan: sygn. 2922 (1 egz.)
Book
In basket
(Społeczne Wyzwania Współczesności : seria imienia profesora Tadeusza Tomaszewskiego)
Patriotyzm. Etnocentryzm. Nacjonalizm. Te trzy pojęcia wyznaczają w naukach społecznych kierunki refleksji teoretycznej i badań w dziedzinie szeroko rozumianych postaw narodowych. Ich wspólnym mianownikiem jest świadomość przynależności do określonej grupy narodowej i wynikające z tego poczucie grupowej identyfikacji. Przynależność do grup etnicznych i narodowych, wraz z rozległym spektrum zjawisk towarzyszących, była i jest obiektem zainteresowania wielu gałęzi nauk o człowieku. Perspektywa przyjęta w tej monografii polega na wyeksponowaniu psychospołecznych aspektów poczucia identyfikacji narodowej. Piotr Radkiewicz porządkuje pojęcia patriotyzmu, etnocentryzmu i nacjonalizmu, rozpatrując zachodzące między nimi powiązania, poszukuje psychospołecznych uwarunkowań postaw narodowych oraz relacjonuje wyniki badań nad ekspresją form patriotyzmu i etnocentryzmu w kilkudziesięciu państwach Europy.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Wypożyczalnia Limanowa
There are copies available to loan: sygn. 33833 (1 egz.)
Wypożyczalnia Mszana Dolna
There are copies available to loan: sygn. 2928 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again